فواید تحصیل و نقش آن در زندگی. - مدرسه والدین

فواید تحصیل و نقش آن در زندگی.

فواید تحصیل و نقش آن در زندگی

تحصیلات بخصوص تحصیلات دانشگاهی اهمیت و تاثیر خاصی در زندگی هر فردی دارد. تاثیراتی همچون پیشرفت در آینده شغلی،شخصیتی، برقرار کردن ارتباط بهتر با دیگران و … .دانشگاه ها شما را به بهتر فکر کردن تشویق می کنند و ذهن شما را آماده می کند که بهتر به مسائل  پیرامونتان نگاه کنید و بهتر تصمیم بگیرید. در مقاله زیر ما به تاثیر تحصیلات بر زندگی پرداخته ایم وفواید آن را برای شما آورده ایم با ما همراه باشید.

تحصیلات چیست؟

تحصیل کردن فرآیند تسهیل یادگیری یا کسب دانش ، مهارت ها ، ارزش ها ، اعتقادات و عادات است. روش های آموزشی شامل داستان گویی ، بحث ، آموزش ، آموزش و تحقیقات مستقیم است.

تحصیلات تکمیلی چیست؟

تحصیلات تکمیلی شامل تحصیل برای درجه یا دیگر مدارک تحصیلی است که الزاماً به مدرک کارشناسی نیاز دارند، و به طور کلی به عنوان بخشی از آموزش عالی در نظر گرفته می‌شود. سازمان و ساختار تحصیلات تکمیلی در کشورهای مختلف و نیز در نهادهای گوناگون در داخل کشورها، بسیار متفاوت است

نقش تحصیلات در زندگی هر فرد چقدر است؟

تحصیلات دیگر تنها عامل موفقیت تضمینی نیست! تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان بیکار در جامعه این را نشان می‌دهد. بسیاری از خانواده‌ها بدون در نظرگرفتن علایق فرزندان در وارد کردن آن‌ها به دانشگاه رقابت می‌کنند و هر کدام دوست دارند تا فرزندشان حتما دکتر و مهندس شود. برای خیلی از افراد نیز تحصیلات تنها جنبه‌ی چشم و هم‌چشمی و رقابت کورکورانه دارد که در این صورت اتلاف وقت، هزینه و انرژی است. اما تحصیلات بسیار بالا در زندگی تمام افراد کارساز نیست؛ این افراد باید همواره به دنبال استعدادها و افزایش توانایی‌ها و مهارت‌های خود باشند. لازم نیست حتما به درجات بسیار بالا در تحصیلات دست یابید تنها کافیست در زمینه‌ای که توانایی و علاقه دارید به بهترین شکل عمل کنید. باید توجه داشت که شخصیت و توانایی افراد متفاوت است و نمی‌توان برای همه تحصیلات را تجویز کرد.

طرز فکر اشتباه راجع به سطح تحصیلات

این یک واقعیت است که تحصیلات عالی سطح توقع افراد را بالا می‌برد؛ به گونه‌ای که افراد دیگر حاضر نیستند به سمت کارهای معمولی و سطح پایین بروند؛ از طرفی بیشتر اوقات امکان کار در زمینه تخصصی خود برایشان بوجود نمی‌آید. نگرشی که تحصیلات بالا را از ارکان اصلی زندگی و تنها عامل موفقیت و رسیدن به خوشبختی می‌داند بسیار رایج است. نمونه‌ی بارز این نگرش جوانانی هستند که به دلیل عدم موفقیت در کنکور و آزمون‌های تحصیلی، زندگی را تمام شده می‌پندارند و در برخی موارد به سمت خودویرانگری پیش می‌روند. در همین ارتباط مقاله افت تحصیلی را بخوانید تا بدانید در زمینه تحصیلات نقش خانواده و جامعه بسیار تاثیرگذار است. با کمک مشاور متخصص می‌توانید در زمینه تحصیلات به انتخاب‌های معقولانه‌ای برسید.

نقش تحصیلات در زندگی مشترک برای هر فرد

ممکن است شما نیز به این باور اعتقاد داشته باشید که تحصیلات لزوماً شعور و شخصیت نمی‌آورد؛ اما تحصیلات تشکیل‌دهنده‌ی بخش‌هایی از شخصیت و تعیین‌ کننده‌ی وجهه اجتماعی افراد است. تحصیلات می‌تواند دورنمایی از آینده‌ی شغلی همسرتان را به شما نشان دهد. تحصیلات بالا و آگاهی زیاد در صورتی که موجب افزایش توانایی‌ها و مهارت‌های حل مسئله شود و قدرت درک و تجزیه تحلیل را در افراد بالا ببرد می‌‌تواند روابط زن و شوهر را بهبود بخشد. کسب تحصیلات عالی مزیت است اما نباید به گونه‌ای باشد که ملاک‌های مهم دیگر مانند سخت‌کوشی، صداقت، پاکدامنی و موارد دیگر نادیده گرفته شود. نباید تنها به خاطر تحصیلات پایین شخص مناسب برای خود را رد کنید و صفات خوب او را نادیده بگیرید.

فواید داشتن تحصیلات در زندگی اشخاص

کسب تحصیلات تا حدودی باعث موفقیت نسبی افراد در جامعه می‌شود؛ چرا که راهی است برای کسب دانش تخصصی که اگر با مهارت‌های زندگی همراه شود، فرد دارای دو بال برای پرواز خواهد شد. ممکن است شما با کسب مدرک در مقطع بالاتر در شغل خود ارتقا یابید و درآمد بیشتری داشته‌ باشید.

همچنین تحصیلات باعث می‌شود تا شما در حرفه‌ی خود تخصصی‌تر عمل کنید. افرادی که تحصیلات بالاتری دارند از آزادی اجتماعی بیشتری در جامعه برخوردارند و احترام بیشتری نیز دریافت می‌کنند. والدین تحصیل‌ کرده آگاهی بیشتری در مورد تربیت فرزندان خود دارند و معمولا فرزندان تحصیل کرده‌ای نیز تحویل جامعه می‌دهند. تحصیلات بالا در زندگی به معنای بهره‌مندی از تمام فواید ذکر شده نیست؛ در واقع شخصیت انسان‌ها به تحصیلات آن‌ها بستگی ندارد اما می‌تواند برخی از ویژگی‌های مثبت را در افراد به‌وجود آورد.

مزایای عملی گسترده

آماده شدن برای شغل آینده و گرفتن مسئولیت در آن حوزه تنها مزیت ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها نیست، بلکه امکان موفقیت‌شان نیز بالا می رود. بر اساس یک گزارش که از هیئت دانشگاه‌ها در سال ۲۰۱۳ منتشر شده، نشان می‌دهد؛ افرادی که تحصیلات دانشگاهی دارند، نسبت به افرادی که تنها به دیپلم اکتفاء کرده‌اند، موفق‌تر هستند.

مزایای اقتصادی

میانگین درآمد سالانه کسی که دارای دیپلم دبیرستان است تنها ۳۵۴۰۰ دلار است، اما شخصی که دو سال تحصیلات دانشگاهی دارد(فوق دیپلم) ۴۴۸۰۰ دلار و شخصی که چهار سال تحصیلات دانشگاهی (لیسانس) دارد ۵۶.۵۰۰ دلار می‌تواند به صورت سالانه درآمد داشته باشد. با توجه به پرداخت شهریه و وام‌های دوران دانشجویی باز هم افرادی که دارای مدرک فوق دیپلم و لیسانس هستند، در آمد سالانه‌شان در تمام طول عمر خیلی بیشتر از افردی است که به دیپلم در دوران تحصیل خود بسنده کرده‌اند.

مشارکت مدنی

نسبت مشارکت افراد در مسائل کشوری و پست‌های سیاسی و مهم که داری مدارک تحصیلی دانشگاهی هستند، به مراتب بیشتر از افرادی است که مدرک دیپلم دارند. افرادی که به دنبال تحصیلات بالاتر از دبیرستان هستند، احتمالا از لحاظ رفاه اقتصادی، سلامت جسمانی و مشارکت در امور سیاسی و اجتماعی وضعیت بهتری دارند. صرف نظر از اینکه درباره چه چیزی مطالعه می‌کنید، درس خواند خود می‌تواند اطلاعات عمومی و سلامت مغزتان را ارتقاء ببخشد.

پیشرفت شخصی

همه مهارت‌ها به طور شفاهی به یک حرفه و یا آمار مرتبط نیستند. اما آنها می‌توانند در زندگی شخصی بسیار تاثیرگذار باشند. مزایایی که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم، معمولا با تجربه در تحصیلات عالی دست یافتنی می‌شوند. البته استثنا نیز در این امر وجود دارد.

 

 

کلام آخر

تحصیلات در زندگی هر فرد تاثیر بسزایی دارد و فرد را برای بهتر زندگی کردن آماده می کند. اما امروزه بهتر است درکنار تحصیلات،مهارت های دیگر خود را هم همزان با آن افزایش دهید تا بتوانید آینده بهتری داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.