۹ راز مهربانی - مدرسه والدین

۹ راز مهربانی

۹ روش برای تربیت کودک مهربان

شاید باور داشته باشید که محبیت و مهربانی خصوصیت به درد بخوری نیست، اما نظر ما مخالف این است. محبت و مهربان بودن یکی از اصلی‌ترین قسمت‌های مسیر رسیدن به خوشبختی است. اگر می‌خواهید که کودک شما هم روح مهربان‌تری داشته باشد، از قدم‌های زیر پیروی کنید.

مهربانی را به او نشان دهید

شما اولین معلم کودک خود هستید. در سنین کم، کودک رفتار شما را مشاهده و تکرار خواهد کرد. کارهایی که می‌کنید و چیزهایی که می‌گویید، ارزش‌هایی را نمایش می‌دهد که دوست دارید کودک شما آن‌ها را داشته باشد. اگر قصد تربیت کودک مهربان را دارید، باید رفتار و سخنان شما این مسئله را نشان دهید. در داخل و بیرون از منزل، مهربان‌تر رفتار کنید. هر چقدر کودک شما این رفتار بیشتر ببیند، بیشتر آن‌ها را تکرار می‌کند. تنها لازم است که یک مثال برای او مشخص کنید.

اشتباهات او را قبول کنید

اگر می‌خواهید کودک شما از شما چیزی یاد بگیرد، باید حتی در زمان‌های سخت هم عادل باشید. اگر اتفاقی مانند جر و بحث در منزل رخ داد، نگران نباشید، چنین چیزی عادی است. اما مهم این است که بعد از پایان آن چه خواهید کرد. اگر کودک شما ببیند که شما اشتباه خود را می‌پذیرید و از همسر خود عذرخواهی می‌کند، او هم یاد می‌گیرد که چنین رفتاری داشته باشد. همچنین کودک خود را تشویق کنید که اشتباهات خود را بپذیرد. این کمک می‌کند که او حس فروتنی داشته باشد.

در مورد تشویق و ستایش مشخص‌تر باشید

زمانی کودک خود را تشویق و ستایش کنید که واقعا نسبت به کار او خوشحال هستید و تحت تاثیر قرار گرفته‌اید. دوست داریم که برای بهتر شدن حس و حال کودک، او را ستایش کنیم، اما در این روند، حس اصلی ستایش از بین خواهد رفت. پس از مدتی، اگر زیاده‌روی کنید، شاید کودک به این حس برسد که ستایش شما آنقدر هم اهمیتی ندارد. اما اگر سخنان و رفتار شما واقعی و به اندازه باشد، کودک حس کامل دستاورد خود را خواهد چشید. از این طریق او بیشتر به دنبال رفتار مثبت خواهد بود. توجه کنید که ستایش بیش از اندازه و کمتر از حد، هر دو مضراتی دارند.

در مورد همدردی صحبت کنید

همدردی کردن در مواردی آسان است. اما باید این حس بیشتر تربیت شود. همدردی یکی از مهم‌ترین آموزش‌ها در زمینه تربیت کودک مهربان است. بین افسوس خوردن برای کسی و احترام به شرایط تفاوت بزرگی است. کودک شما باید این تفاوت را درک کند و از دید احترام همدردی کند. به او شرایط مختلف را توضیح دهید، توضیح دهید که چطور ممکن است برخی از افراد دچار مشکلاتی شوند که در حل آن عاجز هستند. به او تاکید کنید که به مشکلات همه احترام بگذارد و سعی کند که تنها افسوس و ترحم نشان ندهد.

مهربانی و محبت خصوصیت قهرمانان است

به او بیاموزید که مهربان بودن خصوصیتی است که قهرمانان آن را دارند. هر کودکی یک قهرمان مورد علاقه دارد. به او بگویید که او هم می‌تواند یک قهرمان باشد. نیاز نیست که همه قهرمانان با آدم‌های بد بجنگند و قدرت خارق‌العاده داشته باشند. بلکه او می‌تواند قهرمان محبت باشد. به او افرادی را معرفی کنید که همیشه به محبت و مهربانی معروف هستند. به او بگویید که دنباله‌رو این افراد باشد. رفتار مهربانانه را بیشتر تشویق کنید.

رفتار مثبت

گاهی اوقات درگیر لحظات سخت زندگی و کار هستیم و نگاه مثبت، خوشحالی و مهربانی را فراموش می‌کنیم. اگر می‌خواهید فرزند شما شکرگذار شرایط خود باشد، باید مثبت نگاه کنید و زندگی روزانه خود را مثبت کنید. اتمسفر منزل را به نیمه پر لیوان تغییر دهید. کودک خود را تشویق کنید که از چیزهای کوچک زندگی مانند رنگ‌ها، پرندگان و زیبایی طبیعت لذت ببرد. این یک استراتژی در روند تربیت کودک مهربان است و از این طریق کودک شما شکرگذاری و عشق به طبیعت را خواهد آموخت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.